Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra
Duszpasterstwo wiernych Liturgii Łacińskiej
Polska

W naszym duszpasterstwie istnieje możliwość przyjęcia sakramentów w klasycznym rycie rzymskim. Wszelkie wpisy dokonywane są w księgach metrykalnych parafii św. Krzyża.
Informujemy, że w porozumieniu z ks. proboszczem parafii św. Krzyża wprowadzamy ujednoliconą procedurę załatwiania formalności przy udzielaniu sakramentów w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego: najpierw kontaktujemy się z księżmi Bractwa św. Piotra celem sprawdzenia dostępności terminu, potem udajemy się do kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania celem wpisania sakramentu do ksiąg parafialnych oraz rezerwacji kościoła, a na końcu informujemy księży Bractwa, że wpis został dokonany i potwierdzamy ostatecznie termin. Bardzo prosimy o przestrzeganie tej procedury.
Chrzest
1. Wymagane dokumenty: (1) metryka urodzenia, (2) pozwolenie proboszcza parafii zamiekszania na chrzest poza parafią, (3) zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych, że mogą piastować godność chrzestnych (są praktykującymi katolikami).
2. Termin chrztu należy uzgodnić z ks. Wojciechem Grygielem osobiście, mailowo lub telefonicznie.
3. Wymienione dokumenty dostarczyć do kancelarii parafialnej św. Krzyża w godzinach urzędowania.
Uwaga na przyszłość: po zaświadczenia o chrzcie, które potrzebne będą do późniejszych sakramentów (np. komunii, bierzmowania, małżeństwa czy też święceń) należy się zgłaszać do kancelarii św. Krzyża. Natomiast zaświadczenia o sakramentach udzielonych w kościele OO. Bonifratrów dostępne są jedynie w parafii Bożego Ciała.
Małżeństwo
1. Protokół przedślubny należy spisać w kancelarii parafii św. Krzyża. Do tego wymagane są: Metryki chrztu do sakramentu małżeństwa (dla osób ochrzczonych poza parafią). Na metryce powinno być potwierdzenie przyjęcia sakramentu bierzmowania (jeśli nie ma, należy uzyskać stosowne zaświadczenie w parafii bierzmowania). Metryka jest ważna 6 miesięcy od daty wydania.
Pozwolenie na ślub Narzeczonej lub Narzeczonego (jeśli oboje narzeczeni mieszkają poza parafią św. Krzyża). Pozwolenie wydaje jedna z parafii ich zamieszkania.
Dowody osobiste lub w przypadku obcokrajowców inne dowody tożsamości.
Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (dla osób zawierających ślub konkordatowy). Dokument ten wydawany jest przez Urząd Stanu Cywilnego w trzech egzemplarzach. Termin ważności zaświadczenia wynosi 3 miesiące od dnia wystawienia i musi obejmować datę ślubu. Uwaga: osoby po kontrakcie cywilnym przedstawiają wyciąg z aktu małżeństwa a osoby po rozwodzie - sentencję sądu.
Indeksy katechizacji (ew. świadectwa szkolne) z oceną z religii z ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej.
Świadectwa ukończenia nauk przedmałżeńskich - w autoryzowanym ośrodku. Informacje o miejscach i terminach można uzyskać na stronie Archidiecezji.
2. Jeśli protokół jest spisywany w parafii innej niż św. Krzyża wówczas należy w kancelarii św. Krzyża przedstawić:
a) licencję od księdza proboszcza adresowaną na proboszcza parafii św. Krzyża, ks. Pawła Kubaniego;
b) dowody osobiste narzeczonych i świadków;
c) 3 egzemplarze zaświadczenia z urzędu stanu cywilnego.
3. Termin ślubu należy ustalić z ks. Grygielem.